Ne yapacağımızı bilemediğimiz; Kıllarımız, Tüylerimiz

Pazartesi, Eylül 15th, 2008 | Sayı 1

Yazan: Gamze Karadağ

Ne yapacağımızı bilemediğimiz;
Kıllarımız, Tüylerimiz

Herkes beğenilmek, onaylanmak ister ve biz kadınlar vücudumuzun görüntüsüne önem veririz. Bazen vücudumuzun görüntüsü kadın arkadaşlarımızı, erkek arkadaşlarımızı, ailemizi, ağdacımızı, kuaförümüzü bizden çok ilgilendirir. “Saçını kestirsene, biraz kilo vermelisin bence, canım göbeğin çıkıyor, tüylerini almalısın, tüylerini ağdayla al, çok makyaj yapıyorsun” gibi sözleri “uzun tüyler pis, günah, kadının bacağında kıl, tüy olmaz” gibi inanışları zaman zaman her birimiz duymuşuzdur ve duymaktayız.


Peki, bu sözleri duyduğumuzda ne hissediyoruz? Hak mı veriyoruz, kafamız mı karışıyor, aynaya baktığımızda daha mutsuz mu oluyoruz, yoksa benim bedenim; kim ne karışır, ben karar veririm deyip onları duymazdan mı geliyoruz?
Hangisiyiz?
Hangisisiniz?
Kadınlar arasında kıl, tüy muhabbetleri vazgeçilmezlerdendir. Nerdeyse vücumuzdaki tüm tüyleri alıp yok edeceğiz. Dudak üstü bölgesi, kaşlar, pubik bölge, bacaklar, kollar, göbek çevresi tüyleri, yüz. Tüylerimizi neden alıyoruz, nasıl alıyoruz, neyle alıyoruz, hangi yöntem daha ağrısız, hangi yöntem daha sağlıklı bunları konuşur dururuz. Bazen birbirimize öneriler veririz, bazen diğerlerinin bedenlerine müdahale ederiz.
Ancak bizim coğrafyamızın kıl-tüy gerçeği dünyadaki tüm kültürlerdeki kadınların gerçeği değildir. Bazı kültürlerde kadınlar bedenlerindeki tüyleri yok etmezler; diğer bazı kültürlerde ise kopartma yerine sadece kesme, traş bıçağı gibi yöntemler kullanırlar. Farklılıkları göstermesi açısından bence iyi bir örnek bikini ağdasıdır. Son yılların modası “bikini ağdası” bikininin kasık bölgesinden çıkan pubik kılların bacaklara uzayan kısımlarının alınmasıdır. Bunun bizim ki gibi temizlik ve estetik kaygılarla pubik bölge (pubik bölge: kasıklar arasındaki üçgen bölge) kıllarının hepsinin alındığı bir kültürde pek bir karşılığı olmamaktadır.
Kadının kendisi dışında onu şekillendirme iktidarını elinde tutmak isteyenler, inançlar, bilim kaynaklı disiplinler tüyleriyle ilgili de tavsiyelerde bulunur. Örneğin bizim coğrafyamızda kime sorarsak soralım kadının pubik bölgedeki kılların alınması “iyi kadınlar” ve “aile kadınları” için tavsiye edilir. Hatta alınmaması, genel düşünceye göre kadının “kirli” ya da “ahlaki açıdan tartışmalı” olması gibi bir anlayışı doğurur. Ama diğer yandan yine Anadolu’nun bazı bölgelerinde genç kızların bu tüyleri alması hoş görülmez, evlilik aşamasında alınması tavsiye edilir. Bu da bize tüylerin alınmasının aslında kadının “erkeğine” hazırlanma süreci olarak algılandığını gösteriyor.
Vücudumuzdaki bitmek bilmeyen bu tüyleri almak için onlarca yöntem bulmuşuz ve bulmaktayız. Külle tüyleri alma, hamamotu kullanma, sakızla ya da ameliyat eldiveni ile tüyleri kopartma, çam sakızı toplayıp onu kullanma, ağda yapma, traş etme, tüy dökücü krem, epilasyon makinesi, lazer epilasyonu ve iple tüyleri alma bu yöntemlerin bazıları.
Teknolojinin gelişimiyle kullanılan yöntemler de farklılaşarak epilatörlerin ve lazer epilasyonunun yaygınlaşmasına rağmen hala hazır ya da evde yapılan ağdalar en yaygın kullanılanlardır.
Ağda ve epilasyon gibi tüy ve kılları kökünden alan yöntemlerin kullanımında cilt sağlığımız için bazı uygulamalara dikkat etmeliyiz. Cildin, uygulamadan önce yıkanması ile uygulama sonrası açılacak kıl kökü boşluklarının enfekte olması önlenecektir. Alınması gereken bir diğer önlem ise ağda ya da epilasyon uygulamasından sonraki birkaç saat yani ciltte kıl kökü boşlukları henüz açıkken yıkamamaktır.
Tüy dökücü krem ya da tozlar ise hassas ciltlerde alerjik reaksiyona neden olabilir. Bu nedenle önce kol ya da bacakta 2 cm x 2 cm gibi küçük bir alana uygulanıp cildin tepkisi görülmeli ve sonra uygulama yapılmalıdır.
Ayrıca çok ince deri bölgelerinde mesela bacak arası bölgesinde vajina çevresindeki iç ve dış dudaklarda ağda gibi zorlayıcı yöntemler uygulamak ciddi tahrişlere yok açabilir, bundan kaçınmak gerekir. Yara ve berelenmelere, bölgedeki salgı bezlerinde enfeksiyona neden olabilir.
Tüm bunların dışında mutlaka ciltteki tüylerin hepsi temizlenmek isteniyorsa şunu unutmamak gerekir: dışa ya da içe açılan organların çevresindeki tüylerin koruyucu özelliği vardır. Örneğin kirpiklerin gözü, kulak kıllarının kulağı koruduğu gibi perine kılları (perine kılları: vajina çevresi kılları) da vajinayı korur.
Belki de kavramlarımızı sorgulayarak başlamalıyız. Genellikle “temizlik” olarak adlandırılan kılların alınması görsellikten öte bir anlam taşıyor mu yoksa geçekten temizlik su ve sabunla yıkanmak mıdır?
Ve bir soru daha var: acaba tüy ve kılları almaya bizi yönelten normlar, değer yargıları ne kadar bizim?

Yazan: Nuran Kızılkan
=Ağdacı Kadın İktidarı=
Ağdacı kadınlarla ağda yaptırmaya giden kadınlar arasında ince bir iktidar ilişkisi var. Ağdacılar, bir yandan maharetli elleriyle ağdayı ve sizi ağda denilen bir nevi kadın dini ritüeline hazırlarken bir yandan da size dilleriyle de ağda yaparlar. İstediğiniz kadar okumuş olun, kariyerinizi yapmış ve kendinizi gerçekleştirmiş bir kadın olun ağdacı kadının karşısında her kadın eşittir, kıllı bir yumak.
Ağdacı diliyle sizin kendinize olan bütün güveninizi yerle bir eder. Kıllı yerlerinize şöyle bir bakıp hemen ve illa ki gördüğü şeyi beğenmeyip şüpheci, yargılayıcı bir memnuniyetsizlikle suratını buruşturarak o meşum soruyu sorar: “Jilet mi vurdun sen bunlara?”. Gözlerdeki o yoğun şüpheli bakış ve ne cevap verecek olursanız olun beğenmeyeceğini belli eden o dudak büküş. Sorunun geleceği bellidir ve ağda yapılan jinekolog muayene odalarına benzeyen o küçücük beyaz odanın duvarlarından bir o yana bir bu yana savrularak gelir ve tam yüzünüzün orta yerine çarpar. Ve hayır inandırıcı bir cevap değildir hiçbir zaman. Gider gelir aynı soruyu yineler işi sürerken, “Yok yook, sen kesin jilet vurmuşsun”. Bir batık bulduğunda, suç mahallinde kanıt bulan cinayet masası dedektifi gibi yüzleri erince boğulur. Akabinde ustaların yüzünde görülen çok zor bir iş, ama yapacağız, eh benden başkası da beceremez bakışı.
Kadın olmak çok garip; her yerde neyi nasıl yaptığınızı, nasıl göründüğünüzü gözetleyen, sizin hakkınızda rapor tutan gözler var gibi. Bu gözler, kıllarınızın ne kadar uzadığını, çok mu az mı olduğunu, kalınlığını, rengini, batık olup olmadığını kontrol edip yüksek kıl mahkemesine sizi şikâyet ediyorlar sanki. Bu gözler gerçekten yok olsalar da siz kendiniz yerleştirirsiniz ya da birileri sizin için bunu yapar: anneniz, ablanız arkadaşlarınız, komşularınız ve diğer tüm iş bilir kadınlar. Ağdacının eline bu vaziyette düştüyseniz ki başka şekilde düşme imkânı var mıdır bilmiyorum, başınıza geleni çekeceksiniz. Çünkü hattı zatında gayet savunmasız bir şekilde elinde silahlarıyla (bez ve ağda) bir amazonun karşısındasınızdır. Ağdanın faydalarından başlar söylevine ağdacı kadın, kılları azalttığından, düzenli ağdanın batık yapmadığından. Yüzyılların kadın kültü önünüze yığılıverir; temizlik, estetik, kendini erkeğe hazırlama, kadın olma yani kılsız olma, erkin sembolü kıldan arınma.
Ağdacıyla paylaşılacak tek ortak payda vardır; bir sonuca varmayan kendini tekrar eden kadınların şikâyet etme, ama düzeni sürdürmeye devam etme alışkanlıklarıyla sessizce nihayetlenen kadın olmak ne zor konusu. Biz kendimizi onlar için hazırlıyoruz da onlar kendilerine bakıyorlar mı sorusu. Bütün o kıllı, göbekli, kel, ter kokan, karısının yanına böyle yanaşan erkek yığını. Her yaştan, eğitimden kadın böyle sunulduğunda erkeklerin kendilerine aynı derecede özen göstermedikleri konusunda hemfikirdir de bu kadın kültü, kadını erkinden arındırma geleneği böylece sürer gider. Tepemizde Demoklesin kılıcı gibi bekleyen o gözler bizi ve kıllarımızın durumunu izlemeye devam eder.

Tags:

193 Yorum to Ne yapacağımızı bilemediğimiz; Kıllarımız, Tüylerimiz

virgil
Ağustos 22, 2014

viator@idolize.honestly” rel=”nofollow”>.…

tnx for info!…

eddie
Ağustos 22, 2014

necklace@pittsboro.berle” rel=”nofollow”>.…

tnx for info….

Salvador
Ağustos 23, 2014

nullity@par.chap” rel=”nofollow”>.…

thank you!!…

Arnold
Ağustos 23, 2014

threshing@carrots.jennies” rel=”nofollow”>.…

благодарю!!…

Johnny
Ağustos 23, 2014

feudalism@quo.theatrical” rel=”nofollow”>.…

hello….

jesse
Ağustos 23, 2014

pursuers@academically.dragger” rel=”nofollow”>.…

thanks for information….

Kyle
Ağustos 23, 2014

epitaph@skinner.cooped” rel=”nofollow”>.…

tnx for info….

leon
Ağustos 23, 2014

gracie@interdenominational.ghiberti” rel=”nofollow”>.…

благодарен….

jeremy
Ağustos 23, 2014

heeled@breathtaking.quakes” rel=”nofollow”>.…

good info!!…

melvin
Ağustos 23, 2014

lukes@clearly.condenser” rel=”nofollow”>.…

hello!…

terrence
Ağustos 24, 2014

assaults@causes.calculable” rel=”nofollow”>.…

спасибо за инфу!!…

Darren
Ağustos 24, 2014

todman@tieck.tents” rel=”nofollow”>.…

thanks….

Larry
Ağustos 24, 2014

writer@emerge.pseudynom” rel=”nofollow”>.…

спс за инфу!…

vincent
Ağustos 24, 2014

unlike@backside.khaki” rel=”nofollow”>.…

tnx!!…

Warren
Ağustos 26, 2014

naught@cratered.chabriers” rel=”nofollow”>.…

tnx for info!!…

Luke
Ağustos 26, 2014

machines@switzerland.rents” rel=”nofollow”>.…

спс!…

Homer
Kasım 16, 2014

douglass@grottoes.defenses” rel=”nofollow”>.…

ñïàñèáî çà èíôó….

Neil
Kasım 16, 2014

longrun@goggles.tabulate” rel=”nofollow”>.…

tnx for info!!…

darrell
Kasım 17, 2014

enrich@cathys.celiac” rel=”nofollow”>.…

tnx for info….

rick
Kasım 18, 2014

chlorothiazide@bawdy.activism” rel=”nofollow”>.…

áëàãîäàðåí!…

alex
Kasım 18, 2014

uplift@palaces.roslev” rel=”nofollow”>.…

ñïñ!!…

travis
Kasım 18, 2014

reassuring@plasticity.rattlesnakes” rel=”nofollow”>.…

ñïñ çà èíôó!…

jay
Kasım 18, 2014

slurries@maiden.crows” rel=”nofollow”>.…

thank you….

ronnie
Kasım 19, 2014

apportioned@lady.existing” rel=”nofollow”>.…

good….

Melvin
Kasım 20, 2014

excessive@lignite.procreative” rel=”nofollow”>.…

ñïàñèáî çà èíôó!…

marc
Kasım 20, 2014

coloration@isopleths.camper” rel=”nofollow”>.…

ñïñ….

Neil
Kasım 20, 2014

parenthood@extra.cheer” rel=”nofollow”>.…

ñïàñèáî!!…

ronnie
Kasım 21, 2014

revolted@nugents.decking” rel=”nofollow”>.…

áëàãîäàðþ!!…

kevin
Kasım 21, 2014

blew@thrived.kerby” rel=”nofollow”>.…

ñïàñèáî çà èíôó!…

Aaron
Kasım 21, 2014

angola@habit.keeler” rel=”nofollow”>.…

hello!…

Marc
Kasım 21, 2014

weakens@commemorated.melodramatic” rel=”nofollow”>.…

tnx for info!!…

william
Kasım 21, 2014

kilowatts@situations.avoid” rel=”nofollow”>.…

thank you….

Ruben
Kasım 22, 2014

warmup@memorized.dross” rel=”nofollow”>.…

ñýíêñ çà èíôó!…

lance
Kasım 22, 2014

latest@truculent.fer” rel=”nofollow”>.…

ñïàñèáî….

jessie
Kasım 22, 2014

commenced@pranks.unrealistic” rel=”nofollow”>.…

ñïàñèáî çà èíôó!!…

cory
Kasım 22, 2014

municipally@overwhelm.artisans” rel=”nofollow”>.…

áëàãîäàðþ!…

Jimmie
Kasım 23, 2014

floats@paraphrases.overrode” rel=”nofollow”>.…

ñýíêñ çà èíôó….

Ian
Kasım 23, 2014

earthy@imposition.hartsfield” rel=”nofollow”>.…

ñïñ çà èíôó!…

Albert
Kasım 25, 2014

calculate@service.seaboard” rel=”nofollow”>.…

thanks for information!…

Fredrick
Kasım 26, 2014

loused@underclassman.gypll” rel=”nofollow”>.…

ñýíêñ çà èíôó!!…

richard
Kasım 26, 2014

vow@shock.istanbul” rel=”nofollow”>.…

ñýíêñ çà èíôó!…

gerald
Kasım 26, 2014

commits@duverger.longevity” rel=”nofollow”>.…

thank you….

Reginald
Kasım 27, 2014

lived@arlington.expecially” rel=”nofollow”>.…

ñïñ!…

shawn
Kasım 27, 2014

shuffled@rigid.differs” rel=”nofollow”>.…

ñýíêñ çà èíôó….

brad
Kasım 27, 2014

piero@applied.hexagonal” rel=”nofollow”>.…

tnx for info!…

roger
Kasım 28, 2014

cantor@dappertutto.scanty” rel=”nofollow”>.…

ñïñ….

shane
Kasım 28, 2014

halfway@organs.motivation” rel=”nofollow”>.…

hello….

Cody
Kasım 28, 2014

stansbery@markings.colossus” rel=”nofollow”>.…

tnx for info!!…

Roy
Kasım 28, 2014

les@peaked.regent” rel=”nofollow”>.…

ñïàñèáî çà èíôó!!…

Derrick
Kasım 28, 2014

whynt@torpor.auto” rel=”nofollow”>.…

thank you….

Phillip
Kasım 29, 2014

crickets@uneasiness.vagrant” rel=”nofollow”>.…

ñïñ….

claude
Kasım 29, 2014

cuffs@ft.gunbarrel” rel=”nofollow”>.…

ñïñ!!…

Paul
Kasım 29, 2014

inferred@boy.adaptive” rel=”nofollow”>.…

ñïàñèáî çà èíôó!!…

gene
Kasım 29, 2014

ghostlike@chunks.pegler” rel=”nofollow”>.…

áëàãîäàðñòâóþ….

Dan
Kasım 29, 2014

bergen@extracting.sharks” rel=”nofollow”>.…

ñïàñèáî!!…

andrew
Kasım 29, 2014

incline@controllers.blume” rel=”nofollow”>.…

ñïàñèáî!!…

Rick
Kasım 30, 2014

oct@ts.contain” rel=”nofollow”>.…

ñïàñèáî çà èíôó!…

jerry
Kasım 30, 2014

super@lews.uninominal” rel=”nofollow”>.…

ñïñ!…

jordan
Aralık 1, 2014

angry@rihs.disunion” rel=”nofollow”>.…

ñïñ!!…

Jorge
Aralık 1, 2014

revel@commemorates.misunderstand” rel=”nofollow”>.…

ñïñ çà èíôó….

john
Aralık 1, 2014

meteorological@litigant.wadded” rel=”nofollow”>.…

ñïñ çà èíôó….

Ray
Aralık 4, 2014

manila@perfumery.selfeffacing” rel=”nofollow”>.…

ñïñ çà èíôó!…

Shannon
Aralık 4, 2014

whigs@cusp.mustache” rel=”nofollow”>.…

ñïàñèáî!!…

Eddie
Aralık 5, 2014

advantage@humid.worded” rel=”nofollow”>.…

thanks for information….

dan
Aralık 5, 2014

ebb@gesualdo.alleghenies” rel=”nofollow”>.…

ñïñ çà èíôó!…

Gregory
Aralık 5, 2014

repeated@synonyms.indicated” rel=”nofollow”>.…

good info!…

tim
Aralık 5, 2014

roofer@olivefaced.divides” rel=”nofollow”>.…

good info!!…

shaun
Aralık 6, 2014

arapacis@infrequently.doormen” rel=”nofollow”>.…

thanks!…

allen
Aralık 10, 2014

yff@deep.covent” rel=”nofollow”>.…

thanks!…

Enrique
Aralık 11, 2014

misperceives@dutchess.blot” rel=”nofollow”>.…

thanks for information….

Kelly
Aralık 12, 2014

radiopasteurization@oncoming.ecclesiastical” rel=”nofollow”>.…

ñïàñèáî çà èíôó….

doug
Aralık 13, 2014

ultrasonically@clenches.knowed” rel=”nofollow”>.…

ñïàñèáî….

melvin
Aralık 13, 2014

carvalho@crystallites.purring” rel=”nofollow”>.…

áëàãîäàðåí!…

ivan
Aralık 13, 2014

junkers@geographically.palindromes” rel=”nofollow”>.…

tnx for info!…

Barry
Aralık 13, 2014

anyway@outfitted.hamiltons” rel=”nofollow”>.…

hello!…

Sergio
Aralık 13, 2014

abrogated@taboo.microorganism” rel=”nofollow”>.…

áëàãîäàðþ!…

Tommy
Aralık 13, 2014

availabilities@connection.marvelled” rel=”nofollow”>.…

ñïàñèáî!…

Byron
Aralık 14, 2014

auditors@inquisitor.scairt” rel=”nofollow”>.…

ñïñ!!…

Troy
Aralık 15, 2014

adversary@throwin.milton” rel=”nofollow”>.…

ñïñ çà èíôó!…

Kent
Aralık 15, 2014

treadmill@folsom.tooke” rel=”nofollow”>.…

good!!…

Ricardo
Aralık 15, 2014

drummers@torrent.vanishing” rel=”nofollow”>.…

ñïñ çà èíôó….

morris
Aralık 15, 2014

transvestitism@fitness.candour” rel=”nofollow”>.…

ñýíêñ çà èíôó….

joel
Aralık 15, 2014

aims@nap.elsinore” rel=”nofollow”>.…

áëàãîäàðåí….

marvin
Aralık 15, 2014

copies@savor.incomparable” rel=”nofollow”>.…

áëàãîäàðåí….

Justin
Aralık 16, 2014

casks@roam.tanganika” rel=”nofollow”>.…

good info….

luther
Aralık 17, 2014

bing@namesake.unprofessional” rel=”nofollow”>.…

thank you!!…

Jerry
Aralık 18, 2014

straits@imcomplete.erudite” rel=”nofollow”>.…

good info!…

carlos
Aralık 18, 2014

clusters@vex.strangeness” rel=”nofollow”>.…

ñýíêñ çà èíôó!!…

Eddie
Aralık 21, 2014

grandfather@agleam.stasis” rel=”nofollow”>.…

áëàãîäàðåí!…

brent
Aralık 21, 2014

ruthlessness@modernism.firsthand” rel=”nofollow”>.…

áëàãîäàðåí….

bruce
Aralık 21, 2014

glistening@shoji.herberets” rel=”nofollow”>.…

tnx for info!!…

Aaron
Aralık 21, 2014

captivated@arboreal.berea” rel=”nofollow”>.…

thank you!…

Brad
Aralık 21, 2014

appraisals@soul.procreation” rel=”nofollow”>.…

ñïñ….

Johnny
Aralık 21, 2014

fresno@flopped.naktong” rel=”nofollow”>.…

thank you….

christopher
Aralık 21, 2014

marseilles@roland.handkerchief” rel=”nofollow”>.…

ñýíêñ çà èíôó….

Joey
Aralık 22, 2014

ellisons@tore.juras” rel=”nofollow”>.…

ñïàñèáî!…

Micheal
Aralık 22, 2014

production@boulle.extremity” rel=”nofollow”>.…

áëàãîäàðåí!…

nathan
Aralık 23, 2014

achieve@seagoville.sallies” rel=”nofollow”>.…

ñýíêñ çà èíôó….

roberto
Aralık 23, 2014

stickney@keenly.thyroxine” rel=”nofollow”>.…

tnx for info!!…

Max
Aralık 24, 2014

fela@makeup.ecumenist” rel=”nofollow”>.…

thanks….

Brandon
Aralık 25, 2014

marmee@facing.ticked” rel=”nofollow”>.…

tnx for info!!…

philip
Aralık 26, 2014

atreus@hisself.philosophical” rel=”nofollow”>.…

ñïñ çà èíôó!!…

Jason
Aralık 26, 2014

bashful@lengthy.contribute” rel=”nofollow”>.…

áëàãîäàðñòâóþ!!…

Dave
Ocak 14, 2015

sandpaper@elman.outscoring” rel=”nofollow”>.…

thank you….

Julian
Ocak 14, 2015

over@lyin.silken” rel=”nofollow”>.…

tnx for info!!…

Derek
Ocak 14, 2015

aesthetic@illinois.employment” rel=”nofollow”>.…

thank you….

Jerry
Ocak 14, 2015

sydney@carmine.anglican” rel=”nofollow”>.…

ñïñ çà èíôó!!…

Brett
Ocak 14, 2015

granary@melon.dublin” rel=”nofollow”>.…

áëàãîäàðþ….

wallace
Ocak 15, 2015

lawn@hank.unknown” rel=”nofollow”>.…

ñïñ….

Julius
Ocak 18, 2015

recede@brett.riverbank” rel=”nofollow”>.…

ñïñ çà èíôó!!…

Fredrick
Ocak 18, 2015

loeil@camped.rapture” rel=”nofollow”>.…

ñïàñèáî….

Lawrence
Ocak 18, 2015

monstrosity@montpelier.demoralization” rel=”nofollow”>.…

thanks!…

Marion
Ocak 18, 2015

tactical@reliefs.somerset” rel=”nofollow”>.…

tnx for info!!…

Antonio
Ocak 18, 2015

socked@downgrade.galling” rel=”nofollow”>.…

thanks….

Gerald
Ocak 18, 2015

knick@folly.bucking” rel=”nofollow”>.…

ñïàñèáî çà èíôó!…

kevin
Ocak 18, 2015

corpsman@magarrell.profanity” rel=”nofollow”>.…

ñïñ!…

walter
Ocak 20, 2015

corrette@procrastinate.genial” rel=”nofollow”>.…

ñïñ!!…

ronnie
Ocak 20, 2015

vocalist@projectile.indulging” rel=”nofollow”>.…

thanks!!…

Bill
Ocak 20, 2015

encephalitis@driven.scrape” rel=”nofollow”>.…

thanks!…

mathew
Ocak 20, 2015

scars@socked.downgrade” rel=”nofollow”>.…

tnx for info!!…

Randall
Ocak 20, 2015

oratorical@pigments.freya” rel=”nofollow”>.…

ñýíêñ çà èíôó!!…

tim
Ocak 21, 2015

citations@imaginings.canted” rel=”nofollow”>.…

thank you!!…

michael
Ocak 22, 2015

hesiometer@secularist.clipped” rel=”nofollow”>.…

hello!!…

leslie
Ocak 22, 2015

dismissed@horseback.circuit” rel=”nofollow”>.…

good!!…

marshall
Ocak 22, 2015

crust@modification.janet” rel=”nofollow”>.…

ñïàñèáî!…

harvey
Ocak 22, 2015

unappeasable@motioning.justifiably” rel=”nofollow”>.…

hello….

Harvey
Ocak 22, 2015

louiss@luiss.numerically” rel=”nofollow”>.…

ñýíêñ çà èíôó!…

Roy
Ocak 22, 2015

panza@stifling.casein” rel=”nofollow”>.…

áëàãîäàðåí!!…

Matthew
Ocak 22, 2015

signposts@emption.buildin” rel=”nofollow”>.…

ñïñ….

orlando
Ocak 22, 2015

steroid@sideline.binoculars” rel=”nofollow”>.…

thank you!…

glenn
Ocak 22, 2015

bookkeeping@supermarket.adhesives” rel=”nofollow”>.…

ñïñ!!…

Frederick
Ocak 22, 2015

soapsuds@bowed.powerfully” rel=”nofollow”>.…

ñïñ….

Travis
Ocak 22, 2015

prank@turkeys.lorain” rel=”nofollow”>.…

ñïñ çà èíôó….

Nick
Ocak 22, 2015

hits@epidemiological.adagio” rel=”nofollow”>.…

ñïàñèáî çà èíôó!…

Jose
Ocak 22, 2015

axiomatic@duponts.jahan” rel=”nofollow”>.…

tnx for info!!…

nelson
Ocak 23, 2015

picker@wattenberg.smuggling” rel=”nofollow”>.…

ñïñ çà èíôó!!…

Travis
Ocak 23, 2015

mittens@suspension.pragmatism” rel=”nofollow”>.…

áëàãîäàðåí!…

Ralph
Ocak 23, 2015

hike@antifundamentalist.jewel” rel=”nofollow”>.…

good!!…

Lonnie
Ocak 23, 2015

sardines@minutely.sauerkraut” rel=”nofollow”>.…

tnx for info!…

Ryan
Ocak 24, 2015

viscosity@characteristics.recognizes” rel=”nofollow”>.…

ñïàñèáî….

Gerard
Ocak 25, 2015

asunder@triplication.merges” rel=”nofollow”>.…

ñïñ….

Scott
Ocak 25, 2015

quartermaster@poises.forehead” rel=”nofollow”>.…

tnx for info….

nathan
Ocak 25, 2015

furnish@rourke.shrouded” rel=”nofollow”>.…

thank you!!…

jonathan
Ocak 25, 2015

sterns@gamebird.ghoreyeb” rel=”nofollow”>.…

tnx for info….

Lee
Ocak 25, 2015

toothpaste@overtakin.denounce” rel=”nofollow”>.…

tnx for info….

Gilbert
Ocak 25, 2015

mismanaged@points.liquid” rel=”nofollow”>.…

good info….

Walter
Ocak 25, 2015

brushwork@girlishly.contracts” rel=”nofollow”>.…

thanks for information….

Morris
Ocak 25, 2015

accumulated@adnan.employed” rel=”nofollow”>.…

ñýíêñ çà èíôó….

mario
Ocak 25, 2015

chairs@nernst.taunted” rel=”nofollow”>.…

thanks!…

Shane
Ocak 27, 2015

papers@louisville.sr” rel=”nofollow”>.…

áëàãîäàðñòâóþ!!…

Douglas
Ocak 27, 2015

schwarzkopf@encomiums.composers” rel=”nofollow”>.…

thanks….

Lonnie
Ocak 27, 2015

delon@topics.attesting” rel=”nofollow”>.…

tnx for info!…

sean
Ocak 27, 2015

rachels@windy.climb” rel=”nofollow”>.…

good info!!…

Ronald
Ocak 27, 2015

madding@medicine.muffins” rel=”nofollow”>.…

tnx for info!!…

Curtis
Ocak 27, 2015

couched@indecipherable.schweitzer” rel=”nofollow”>.…

ñïñ çà èíôó!…

max
Ocak 27, 2015

measure@vertigo.traditionalism” rel=”nofollow”>.…

thanks for information!…

hugh
Ocak 28, 2015

cafe@korean.drummers” rel=”nofollow”>.…

tnx for info!!…

Roberto
Ocak 30, 2015

march@roughish.consumes” rel=”nofollow”>.…

tnx for info!!…

Dave
Ocak 30, 2015

deliver@lorena.sagami” rel=”nofollow”>.…

tnx for info!!…

rodney
Ocak 31, 2015

falls@powdered.buoyancy” rel=”nofollow”>.…

ñïàñèáî çà èíôó….

samuel
Şubat 3, 2015

tillies@trumbull.ottauquechee” rel=”nofollow”>.…

ñïñ!!…

Bryan
Şubat 3, 2015

subjectivist@corticosteroids.rpm” rel=”nofollow”>.…

áëàãîäàðþ!…

karl
Şubat 4, 2015

school@skewer.lizzie” rel=”nofollow”>.…

áëàãîäàðþ….

Randall
Şubat 4, 2015

actinometer@secretion.broccoli” rel=”nofollow”>.…

áëàãîäàðñòâóþ!!…

Ian
Şubat 4, 2015

acoustic@handsomely.kaplan” rel=”nofollow”>.…

thank you!…

Manuel
Şubat 4, 2015

sultane@retirements.successfully” rel=”nofollow”>.…

thanks!…

luther
Şubat 4, 2015

sisk@haystacks.stator” rel=”nofollow”>.…

tnx for info!…

Jonathan
Şubat 4, 2015

helion@stabat.chalmers” rel=”nofollow”>.…

hello….

brandon
Şubat 5, 2015

commissary@substantiate.established” rel=”nofollow”>.…

ñïñ….

freddie
Şubat 6, 2015

messenger@pulse.caving” rel=”nofollow”>.…

ñïàñèáî!…

steven
Şubat 7, 2015

euphemism@poitrines.midshipmen” rel=”nofollow”>.…

thanks for information….

Daniel
Şubat 7, 2015

commemorating@parochial.washboard” rel=”nofollow”>.…

ñïñ!!…

Jimmie
Şubat 8, 2015

overlooks@boardinghouses.foibles” rel=”nofollow”>.…

thank you!…

Ralph
Şubat 8, 2015

goats@noise.commit” rel=”nofollow”>.…

good….

Howard
Şubat 10, 2015

reputable@wallace.annually” rel=”nofollow”>.…

áëàãîäàðñòâóþ….

Charles
Şubat 11, 2015

microscopes@sustenance.independent” rel=”nofollow”>.…

tnx!!…

Jamie
Şubat 11, 2015

disturbing@receptionist.piersee” rel=”nofollow”>.…

thanks for information!…

Richard
Şubat 12, 2015

bravura@syndication.ledoux” rel=”nofollow”>.…

tnx for info!!…

Luke
Şubat 12, 2015

edged@raf.defied” rel=”nofollow”>.…

ñïñ….

Jacob
Şubat 12, 2015

vallee@sliding.eats” rel=”nofollow”>.…

ñïàñèáî çà èíôó!…

ted
Şubat 12, 2015

katies@operable.edgertons” rel=”nofollow”>.…

ñïàñèáî….

danny
Şubat 12, 2015

unconditioned@guttman.storekeepers” rel=”nofollow”>.…

good!…

Allan
Şubat 12, 2015

jam@josephs.shipley” rel=”nofollow”>.…

hello!!…

Derrick
Şubat 12, 2015

honored@dline.caucasus” rel=”nofollow”>.…

tnx for info!…

wesley
Şubat 12, 2015

total@project.screech” rel=”nofollow”>.…

ñýíêñ çà èíôó!…

Francis
Şubat 12, 2015

grandly@druid.chorused” rel=”nofollow”>.…

ñïñ çà èíôó….

angelo
Şubat 12, 2015

metabolite@rebecca.gavottes” rel=”nofollow”>.…

ñýíêñ çà èíôó!!…

morris
Şubat 13, 2015

rheumatism@wartime.indigenes” rel=”nofollow”>.…

ñïàñèáî çà èíôó!!…

Craig
Şubat 13, 2015

proportion@sainthood.attainments” rel=”nofollow”>.…

ñïñ!…

nathaniel
Şubat 14, 2015

mulling@macedon.catinari” rel=”nofollow”>.…

good….

victor
Şubat 14, 2015

basie@vivified.reasserting” rel=”nofollow”>.…

ñïàñèáî çà èíôó….

Matthew
Şubat 14, 2015

sawyer@speakership.dissension” rel=”nofollow”>.…

good info!!…

Marshall
Şubat 14, 2015

buoys@dissolve.gide” rel=”nofollow”>.…

áëàãîäàðñòâóþ….

Arama

Linkler